fbpx

Hliníkový plot – Nejen bezpečnost, ale i výhodná investice

Nadčasová hodnota hliníkových plotů představuje nepochybně i výborný prodejní argument v případě prodeje nemovitosti, jehož jsou součástí, jelikož pro nového majitele znamená nejen esteticky hodnotný prvek objektu, ale i minimální finanční výdaje do dalších let.

V čem spočívá hodnota hliníkového plotu a proč tato hodnota přetrvává tak dlouhou dobu?

Je tu několik klíčových důvodů:

Aluminium je unikátní materiál, který přirozeně oxiduje, když je vystavený kyslíku a vytváří na svém povrchu vrstvu oxidu hliníku. Ta pak brání další oxidaci, tedy korodování a dokáže se při poškození automaticky obnovit. K této přirozené vlastnosti kovu je ještě přidána další ochranná součást v podobě technických povrchových úprav při výrobě. Hliník má navíc velmi nízkou reaktivitu s vodou, což je další příčina jeho zázračného „nerezivění“.

ALUX hliníkové ploty - realizace ALUX Duo brána tmavá

Kromě rezistence vůči korozi odolává hliník povětrnostním vlivům i díky tomu, že na něj nepůsobí UV záření. Tedy vlivem slunce se nerozkládá, neztrácí pevnost a nebledne. Další pozoruhodnou vlastností tohoto kovu je teplotní stabilita. Hliník nepraská a nedeformuje se ani při velmi vysokých nebo nízkých teplotách.  

Nízké náklady na údržbu hliníkových plotů jsou především důsledkem jeho nekorozivní povahy podpořené vyspělými povrchovými úpravami materiálu. Teplotní stálost a odolnost vůči UV záření jsou dalšími atributy přispívajícími k minimální potřebě jakékoli péče. 

Nízká údržba a vysoká odolnost hliníkových plotů

Narozdíl od železa, či dřeva, na jehož ochranu je třeba vynaložit značné prostředky, úsilí i čas v podobě ochranných nátěrů, případně odstraňování rzi, je hliníkový plot technicky stále „v kondici“. Jeho jedinou údržbou se tak stává čištění, pokud je zapotřebí z estetických důvodů. Rovněž riziko mechanického poškození výrobku je velmi omezené. Způsobuje to pevnost materiálu vůči nárazu, otěru, či škrábancům.

Hladký a bezbariérový povrch hliníkových plotů je dalším prvkem přispívajícím nejen ke snadné údržbě, ale i bezpečnosti použití pro děti nebo domácí mazlíčky. Nenajdete tu žádné hroty, ostré hrany nebo rohy.

Moderní "trendy" vzhled aluminia koresponduje s představami o současné architektuře a designu. Čisté linie, minimalistický a elegantní charakter dělají hliníkové ploty nadčasovými z hlediska estetického a také umožňují jejich snadnou integraci do jakéhokoli prostředí.

Estetika Hliníkových Plotů: Barvy a Materiály

Estetickou přitažlivost hliníkového plotu lze umocnit výběrem nejvhodnějšího typu výplně a jejího barevného odstínu. K dispozici je široká škála designů i barev, stejně jako několik typů struktur povrchu, od matné po lesklou. Hliník lze výborně kombinovat s dalšími materiály jako je beton, dřevo nebo sklo, což umožňuje vytvářet jedinečný a atraktivní vzhled celého objektu.

Zákazník může dle svých představ, případně ve spolupráci s architektem, volit mezi výplněmi s širokými nebo úzkými mezerami až po zcela neprůhledné varianty dokonale chránící soukromí uživatele. Vstupní brány a branky v designu celého plotu jsou samozřejmou součástí nabídky. Čtrnáct barevných odstínů výplně dává možnost vybrat přesně ten odstín, který nejlépe koresponduje s celkovým barevným pojetím stavby.

Extrémně dlouhá životnost a minimální potřeba údržby hliníkových plotů má samozřejmě svůj odraz i ve finančním hospodaření pořizovatele. Při hodnocení ekonomických výhod tohoto řešení je nutné zohlednit nejen délku použití a náklady na běžnou údržbu, ale i další aspekty. Lehkost hliníku, tím pádem snadná manipulace s ním při dopravě a montáži či snížené náklady na podpůrné konstrukce jsou dalšími příklady úspor. V neposlední řadě se instalací hliníkového plotu dosáhne zhodnocení celé nemovitosti, což může uživatel ocenit v případě prodeje.

Aluminium je jedinečný materiál, který má ještě další významnou vlastnost a tou je jeho recyklovatelnost a opakované použití. Pozoruhodné je, že na recyklaci tohoto kovu se spotřebuje jen 5 % energie potřebné pro výrobu nového materiálu a dále skutečnost, že jej lze recyklovat bez ztráty jeho kvality a typických vlastností. To znamená, že hovoříme o opravdu udržitelném materiálu v pravém slova smyslu. Dopady této skutečnosti jsou zřejmé. Snižuje se potřeba těžby bauxitu, stejně jako spotřeba energie či vody nutná pro výrobu. To dělá z hliníku „šampiona mezi kovy“ v oblasti udržitelného průmyslu.

„Budoucnost patří aluminiu.“ Tak zní oblíbený citát z divadelní hry Divadla Járy Cimrmana. Tento fiktivní český genius měl samozřejmě zase pravdu. Ale i pokud citát neznáte, všechna exaktní fakta potvrzují jeho oprávněnost. Hliník je specifický materiál, který vyniká svými užitnými vlastnostmi, vzhledem, finanční výhodností i ekologickou šetrností. Proto se stává nedílnou součástí veškerých realizací, jež mají svůj myšlenkový původ jak v kreativních dílnách slavných současných architektů, tak i v pragmatických úvahách racionálně uvažujících stavitelů. 

Pokud tedy zvažujete, jaký materiál zvolíte pro váš plot, je hliník nepochybně skvělá volba. Získáte tak nejen vynikající užitnou a estetickou hodnotu, ale zároveň zvýšíte hodnotu své nemovitosti. A to vše navíc způsobem, jež splňuje i ta nejpřísnější ekologická kritéria.

ALUX News

ALUX hliníkové ploty - samonosná vjezdová brána barva XIII
Produkty

POSUVNÉ BRÁNY S MOTORY SOMFY

Francouzská skupina firem Somfy je již půlstoletí lídrem v oblasti ovládacích mechanismů všeho druhu. Od shrnování rolet a markýz až po komplexní řízení chytré domácnosti, může se tato společnost pyšnit neskutečným množstvím schválených patentů. Ty jsou evidentním důkazem inovativního a průkopnického charakteru této podnikatelské skupiny. Také v oblasti ovládání vjezdových bran patří Somfy ke špičce na trhu. Nejmodernější technologie, kvalitní materiály, dokonalá funkčnost a odolnost, to jsou její základní charakteristiky.

PŘEČÍST ČLÁNEK
ALUX hliníkové ploty - realizace ALUX Zeta VII
Produkty

Trendy v designu plotů pro rok 2024

Mimořádně dlouhá životnost, minimální údržba, malé nároky na podpůrné konstrukce – to je jen několik z mnoha výhod, které pro své uživatele přináší hliníkové ploty. Proto se staly tak často využívaným řešením jak v rezidenční výstavbě, tak v komerční a průmyslové sféře. Jejich vlastnosti, zejména příznivý poměr mezi dobou životnosti a mírou údržby, z nich dělají vynikající dlouhodobou investici.

PŘEČÍST ČLÁNEK